Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Zhodnocení 3. ročníku CzechCybertron ve Dvoře Králové

Ve dnech 31. října až 3. listopadu 2022 se v prostorách SPŠ a SOŠ Dvůr Králové n. L. konala již potřetí akce CzechCybetron. Tentokrát se akce konala týden, a to v několika cyklech. Do akce se zapojilo více než 75 žáků SPŠ a SOŠ (SPOŠ) Dvůr Králové a více než 70 žáků škol z různých krajů ČR.

Nedílnou součástí byla také účast studentů z několika polských univerzit. Konkrétně žáci SPOŠ z oboru Informační technologie, Bezpečnostně právní činnost a Aplikovaná chemie, žáci SPŠ Trutnov, SOŠ a SPŠ Jičín, SPŠ elektrotechniky a informační technologie Dobruška, SPŠ a SOŠ Hradec Králové, SPŠ Česká Lípa, SPŠSE a VOŠ Liberec, SPŠE a VOŠ Pardubice, SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín, SŠ informatiky a finančnictví Brno.

Námětem unikátního cvičení bylo napadení ovládacích a řídicích systémů modelu elektrárny a linky na výrobu léčiv. Úkolem účastníků akce bylo ubránit infrastrukturu a řídicí systémy elektrárny a linky před možným kybernetickým útokem. Cílem byla včasná detekce kybernetického útoku a reakce na něj. Souběžně účastníci řešili odstranění následků útoku a forenzní analýzu celého děje, včetně zpracování popisu útoku. Součástí akce byla také možnost konzultovat následky útoku s výrobci SW. Plně funkční modely výrobního procesu byly řízeny systémem SCADA.

Akce byla také unikátní tím, že do akce a řešení situace byli zapojeni žáci oboru Bezpečnostně právní činnost a Aplikovaná chemie, kteří si vyzkoušeli identifikaci a řešeni krizové situace. Využili řadu moderních technologií pro zjištění kontaminace výrobního procesu a seznámili se s procesem řešení takovéto situace v praxi.

V průběhu akce se také konal doprovodný program pro pedagogické pracovníky zmiňovaných a dalších škol KHK a žáky SPOŠ. Jednalo se o dva semináře se zaměřením na praktickou výuku kybernetické bezpečnosti na SŠ, včetně ukázek obrany před kybernetickými útoky a dva semináře, realizované zástupci úřadu NÚKIB, členů CIRT týmů.

Děkujeme zřizovateli, Královéhradeckému kraji, za pomoc při realizace akce a všem, kteří poskytli záštitu nad touto akcí.

Monika Štodtová 

 

 

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

Související odkazy
Czechcybertron
Vaše komentáře

Přečteno 34x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí