Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Talent se projeví i při on-line výuce

On-line výuka při odborném výcviku na SPOŠ

Redakce / 26.03.2021, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Vyučovat odborný výcvik a praktické vyučování není přes počítač jednoduché. Odučit takovou on-line výuku zajímavě a hlavně efektivně je někdy velmi složité. Učitel sice může praktické úkony předvést přes kameru, ale zpětnou vazbu lze často uskutečnit jen s velkým úsilím.

Úskalí odborného výcviku online

U oborů služeb, jako jsou kosmetické služby, masér a kadeřník o to více, že žáci většinou nemají doma v době výuky nikoho, na kom by předvedené téma nacvičovali. Navíc nevlastní potřebné materiálové vybavení, ani některé pomůcky, natož potřebný specifický nábytek. Řešíme i problém s častým nekvalitním připojením a funkčností kamer. Je obtížné všem jednotlivě zpětně vysvětlovat, kde dělají chybu a jak ji mají napravit.

V této situaci nejvíce záleží na osobním přístupu jednotlivých žáků. Je na nich, zda absolvují on-line výuku aktivně, se zájmem a dokáží využít odborné informace a ukázky k nácviku některých úkonů v domácím prostředí. 

Inovace v on-line výuce kadeřníků

Žáci oboru Kadeřník-vizážista při on-line výuce pracují na cvičných hlavách dle instrukcí a ukázek od učitele odborného výcviku. Vyučovací hodiny mají nahrávány a videa uložena, aby se mohli k probírané látce kdykoliv vracet.  Distanční výuku zpestřují a trochu soutěživosti a motivace přinášejí různé mobilní či desktopové aplikace. Jednou z nich je např. aplikace Kahoot, která je pro učitele zároveň užitečným nástrojem pro přesný přehled o tom, co žáci umí.

Nadaní žáci oboru Kosmetické služby 


Jedním z tematických celků, které mohou žákyně 1. ročníku Kosmetické služby v domácích podmínkách bez problémů nacvičovat, je „Malování na obličej. Při výuce líčí samy sebe, v době samostudia i členy rodiny. Doposud vyzkoušely zvířecí motiv, andělské líčení a čarodějnici. Kromě líčení musí model také vhodně k tématu učesat a ustrojit. Z fotografií je zřejmé, že máme letos opravdu nadané žákyně. 

Jana Krajčírová

vedoucí odborného výcviku

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přečteno 916x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí