Vyhledej
Novinky emailem
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Na dvorské střední škole vznikne Centrum informační bezpečnosti

Anička Kubíková / 21.08.2020, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
V České republice dlouhodobě chybí experti zaměření na kybernetiku a internetovou bezpečnost, což se nám může v budoucnu stát osudným ve fungování moderní společnosti. Naštěstí se nedostatek lidí v této profesi začíná řešit. Právě ve Dvoře Králové se jedno řešení nabízí: vznik jednoho z Junior center excelence informační bezpečnosti. Cílem projektu je vybudování sítě výběrových škol pro výuku informační bezpečnosti.

V každém kraji se plánuje postavení specializované školy, které by nám do budoucna zajistily nepostradatelné odborníky. A právě Střední škola informatiky a služeb, kde se obor s názvem informační technologie nově vyučuje, se může stát jedním z krajských center daného projektu.

Koncepci podporuje i Královéhradecký kraj: Je to další krok k rozvoji nově zaměřeného oboru informační technologie na kybernetickou bezpečnost, kterou dvorská průmyslovka nabízí. Jsem moc ráda, že se škola na rozvoj právě tohoto oboru zaměřila,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Že se jedná o skvělý návrh, potvrzuje i sám ředitel SŠIS Petr Vojtěch: „Ve škole máme dobře vybavené a plně funkční prostory pro vybudování kybernetické laboratoře, prostory pro umístění informačních, komunikačních a kyberbezpečnostních technologií. Škola rovněž disponuje i konferenčními prostory, včetně ubytovacího a stravovacího zázemí. Prostory budou sloužit i dalším školám a organizacím z našeho kraje.“

A jak bude taková výuka vypadat? 

Speciální prostor rozdělený na dvě části umožní simulaci cvičných počítačových útoků a obranu proti nim. Jedna část bude pro „útočníky“, druhá pro „obránce“. Studenti tak získají praktické zkušenosti při obraně před počítačovými útoky.

Nutno podotknout, že dvorská střední škola, která od 1. září mění svůj název na Střední průmyslovou školu a Střední odbornou školu Dvůr Králové nad Labem (SPOŠ), nebude do projektu zapojená sama. V České republice již funguje vzorové junior centrum a první škola Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně, která obor vyučuje v souladu s touto koncepcí a další budou určitě přibývat.

Autorem osnovy vzdělávacího programu výuky informační bezpečnosti na středních školách a autorem Koncepce středoškolských Junior center excelence je Network Security Monitoring Cluster (NSMC), sdružení dvaceti českých firem a expertů v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti. NSMC byl založen v roce 2010 a jeho členové a partneři jsou jak z privátní a akademické sféry, tak i ze středního školství. NSMC je členem Národního centra kompetence pro kyberbezpečnost a Národního Cybersecurity Innovation Hub při Masarykově univerzitě v Brně.

Zdroj: Královéhradecký kraj


Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 665x
 
Hodnocení článku: