Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Muzeum textilního tisku na SŠIS bylo slavnostně otevřeno

Redakce / 17.09.2019, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
„Když se chce, tak to jde.“ Těmito slovy ocenil ředitel Národního technického muzea v Praze tříletý proces zrodu expozice textilního tisku na půdě SŠIS ve Dvoře Králové nad Labem. Ta byla slavnostně otevřena v pátek 13. září 2019

FOTOGALERIE - MUzeum textilního tisku na SŠIS otevřeno

Slavnostní přestřižení pásky proběhlo za účasti významných představitelů Královéhradeckého kraje, Městského úřadu ve Dvoře Králové, vedení UMPRUM Praha, Národního technického muzea Praha, Městského muzea ve Dvoře Králové, vedení SŠIS a dalších významných hostů, včetně potomků rodiny Sochorových, rodiny neodmyslitelně spjaté s textilním průmyslem ve Dvoře Králové.

Tisk se vrací zpět do původního objektu - expozice byla vytvořena v prostorách bývalých technických dílen v budově dřívější Střední průmyslové školy textilní. Škola poskytnutím místa pro muzeum tisku navázala na tradici a historii výuky textilu a tisku ve Dvoře Králové. 

Od začátku projektu uplynuly 3 roky, během kterých se dlouholetý sen několika lidí měnil ve skutečnost. Při hledání lokality vstoupila do hry jedna z mimořádně pozitivních okolností v podobě komplexní rekonstrukce budovy průmyslovky, kterou prosadila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Díky tomu se uvolnily potřebné prostory a záměr mohl přejít do fáze realizace, na které se musela domluvit celá řada subjektů. V první řadě vlastníci sbírek - Umělecko průmyslové muzeum a Národní technické muzeum. Dále investoři akce - Královéhradecký kraj a Město Dvůr Králové. A nakonec i provozovatel expozice - Městské muzeum Dvůr Králové a SŠIS jako správce objektu. Povedlo se to v rekordním čase hlavně díky vstřícnosti a velkorysosti všech stran a jejich vedoucích představitelů:
- paní Mgr. Martiny Berdychové, náměstkyně hejtmana
- paní PhDr. Heleny Koenigsmarkové, ředitelky Umělecko – průmyslového muzea v Praze
- paní Mgr. Alexandry Jiřičkové, místostarostky města Dvůr Králové
- pana Mgr. Petra Vojtěcha, ředitele SŠIS
- paní Bc. Dany Humlové, zastupující ředitelky Městského muzea Dvůr Králové
- pana Ing. Josefa Jiránka, který se podílel na přípravě sbírky
- pana Ing. Radomíra Tomáška, technického dozoru stavby
- pana Jiřího Holana, výtvarníka, autora grafických modelů

K nejzajímavějším exponátům patří zejména textilní stroje, jako je např. perotina, která zmechanizovala ruční tisk už v polovině 19. století, dále válcový tiskací stroj hlubotiskový (tzv. rola), tiskací stůl a další. Návštěvníci se seznámí také s různými způsoby tisku (moletování, pantografování, filmový tisk).

Pro veřejnost se muzeum otevře 1. října 2019.


Ing. Monika Štodtová
SŠIS

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přečteno 2031x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí