Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Czechcybertron 2021: cvičení kybernetické bezpečnosti pro žáky středních škol

Redakce / 7.10.2021, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
Dva dny se ve Dvoře Králové žáci středních škol mohli vžít do role hackerů i zastánců bezpečnosti kyberprostoru. Kybernetické cvičení s názvem Czechcybertron 2021 se stalo první akcí svého druhu v ČR.

FOTOGALERIE - Czechcybertron 2021 - SPOŠ 10 2021

Jedna skupina žáků útočila na potravinářskou linku na výrobu popcornu, druhá ji naopak bránila před počítačovým útokem. Tahle hra na hodné a zlé proběhla 5.-6. října 2021 v budovách Střední průmyslové a odborné školy ve Dvoře Králové. 

Právě tahle dvorská střední škola byla první v ČR, která něco takového zorganizovala. Není tedy divu, že přijeli žáci škol hned z 8 krajů včetně studentů a zástupců  ČVUT, Masarykovy univerzity Brno, Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost a další hosté. 

První den postavili žáci funkční potravinářskou linku: školní výrobnu popcornu. Během stavby se mohli účastníci seznámit se způsoby nalezení a odstranění slabých míst v zabezpečení průmyslové linky. Bylo povoleno vyzkoušet si všechny nápady s cílem najít a upozornit na rizikové prvky v zabezpečení. 

Všichni se těšili na druhý den, kdy proběhlo ostré cvičení: povede se útočníkovi systém úspěšně napadnout a získat nad ním kontrolu? Podaří se útočníkovi změnit výrobní proces, zaměnit poměr dávkování a tedy i recepturu? 


Zapojení celé školy

Akcí však nežili jen ajťáci, zapojila se celá škola. V jídelně se pro všechny vařilo, na budovách intru se starali o nocležníky, žáci oboru Aplikovaná chemie analyzovali přítomnost nežádoucích látek v popcornu, žáci oboru Cestovní ruch byli v textilním muzeu a spousta dalších žáků a učitelů se starala o organizaci soutěže. Školní televizní studio zajišťovalo přímý přenos z konference.


Konference o výuce kyberbezpečnosti

Ve středu 6. října na škole zároveň proběhla konference na téma Výuka kybernetické a informační bezpečnosti na středních školách, která byla vysílána on-line, a lze si tak i zpětně pustit více než 6hodinový záznam. Konference byla určena primárně zástupcům krajů a středních škol, kteří se věnují problematice kybernetické bezpečnosti. Cílem diskuze bylo navrhnout systémové řešení další výuky této problematiky.

Kybernetická bezpečnost na SPOŠ

Obor Informační technologie se vyučuje na největší střední škole ve Dvoře Králové již přes 20 let. Novým vzdělávacím programem zaměřeným na kybernetickou bezpečnost škola zareagovala již před lety na aktuální požadavky státní i soukromé sféry, kde odborníci na kybernetickou bezpečnost stále chybí.

Tento program byl připravován ve spolupráci s odborníky z Národního úřadu pro informační a kybernetickou bezpečnost a sdružením Network Security Monitoring Clustr, které jsou autoritami v oblasti kybernetické bezpečnosti. Od června 2018 škola přijala členství ve sdružení Network Security Monitoring Cluster a od roku 2019 v rámci projektové činnosti spolupracuje také s dalšími středními školami vyučujícími oblast kybernetické bezpečnosti.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: SPOŠ Dvůr Králové 

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přečteno 1069x
 
Kontakt


  Střední průmyslová škola
    a střední oborná škola 

Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.sposdk.cz
E-mail:info@sposdk.cz
Identifikátor datové schránky: gibw2dc

Kalendář akcí