Téměř při stejné volební účasti, která se ve Dvoře Králové nad Labem pohybovala okolo 60 %, můžeme pozorovat určité přelivy voličů k jiným politickým stranám. Nutno dodat, že se tento trend neobjevil pouze v našem městě, ale působil v celé ČR. Přesto jsou letošní volby v jedné věci v našem městě výjimečné - po 20 letech má město Dvůr Králové nad Labem svého poslance. Nebo může mít - dle rozhodnutí pana senátora Ing. Hlavatého.
Ze srovnávacího grafu lze vyvozovat podobnou volební podporu pro KDU-ČSL.
Dále pravděpodobně bývalí voliči hnutí Úsvit přímé demokracie – Tomio Okamura - se rozhodli volit nové hnutí SPD v obdobném rozsahu.
Nicméně nejvyšší propad můžeme spatřovat u ČSSD, dále KSČM a TOP 09. Kam se poděli voliči levice?
Domnívám se, že hnutí ANO tzv. „vyluxovalo“ hlasy převážně voličů ČSSD a části komunistů. Někteří příznivci KSČM hlasují pro tuto stranu na protest, takže je možné, že někdo z nich odevzdal hlas i SPD či ČPS.
Nicméně Českou pirátskou stranu (ČPS) volilo také mnoho mladých voličů, což způsobilo pád TOP 09.
Z grafu si ještě můžeme všimnout mírného vzestupu ODS a propadu Strany svobodných občanů, což naznačuje návrat pravicových voličů zpět k Občanské demokratické straně.
Podle mého názoru výsledky voleb ve Dvoře Králové nad Labem značně ovlivnila kandidatura Ing. Jiřího Hlavatého, kterou hnutí ANO strategicky a záměrně využívá.
Uvidíme, jak se pan Hlavatý rozhodne, zda zůstane senátorem či se stane poslancem a budou nové volby do Senátu Parlamentu České republiky.